Adopcja konia

Co to jest adopcja konia?

Adopcja konia to dobrowolne przyjęcie na siebie wszelkich obowiązków i kosztów związanych z utrzymaniem i opieką nad koniem, bez prawa całkowitego dysponowania jego losem. Najkrócej mówiąc, właściciel konia (który w całym procesie adopcji nadal pozostaje właścicielem) oddaje konia w użytkowanie (o ile kondycja konia takie użytkowanie umożliwia) i opiekę opiekunowi adopcyjnemu „za darmo”, opiekun zaś przyjmuje na siebie wszelkie zobowiązania wynikające z takiej opieki. Właściciel konia ma prawo sprawdzać sposób wywiązywania się opiekuna z przyjętych obowiązków, ma również prawo odebrania zwierzęcia w przypadku, gdy z jakichkolwiek przyczyn opieka nie jest sprawowana należycie. Obie strony mogą rozwiązać umowę adopcji w trybie określonym umową. Umowy mogą mieć różny kształt i różne ograniczenia, a nadrzędnym sensem ich zawierania jest znalezienie zwierzęciu odpowiedzialnych opiekunów, którzy obdarzą je opieką i miłością. W załączeniu znajdziecie Państwo przykładową umowę adopcji.
Nasza Stajnia-umowa adopcji konia

Kilka praktycznych rad dla osób, które chcą adoptować konia

Konie do adopcji w obrębie Naszej Stajni.

Gaja – gniada kobyłka wykupiona przeze mnie w 2005 roku wówczas jako 3,5-letnia klacz. Pierwszy rok po wykupie spędziła w stajni w Niestępowie skąd po roku odkupiłam ją ponownie, kulawą. W maju 2007 roku urodziła Gigę, uroczą córcię po Czorcie. Jest kobyłką mądrą, ale upartą, wymagającą dużo pracy i cierpliwości. Cały czas czeka na swojego opiekuna.

Duch – szef stada i zarazem najwyższy koń w stajni. Przyjazny wielkopolak – jedyny, który nie ugina się pod dużym mężczyzną. Ma aktualnie 19 lat i chociaż cieszy się ogólnie dobrym zdrowiem stracił wzrok w lewym oku.

Gido odszedł  już na Wiecznie Zielone Pastwiska ale zanim to nastąpiło Gido znalazł  swojego człowieka – opiekunkę Emilię – mały, już 30-letni konik polski z Kolibek. W Naszej Stajni wrócił do zdrowia i kondycji. Przestał się ochwacać i ustąpiły objawy astmy. Pracuje chętnie z małymi dziećmi. Jest cierpliwy i łagodny. 

Dodaj komentarz